Sobota, 15 března, 2025

Účinky „přírodní viagry“ znaly už ve starověrné Číně. V Řecku za ni platili zlatem

Více článků

Historie téhle – na první pohled poměrně nevýrazné bylinky, sahá až do starověké Číny, Indie a Mezopotámie, kde účinků kotvičníku využívali zejména nejrůznější léčitelé. Odkud se vlastně tahle bylinka vzala a proč za ni v antickém Řecku platili zlatem? Pojďte s námi na malý historický exkurz!

Kde se vzal, tu se vzal…

Kotvičník zemní, latinsky Tribulus terrestris, je jednoletá bylina dorůstající od deseti do patnácti centimetrů, původně se vyskytující ve Středozemních oblastech. Mezi nezajímavější účinky kotvičníku patří nepochybně jeho schopnost zvyšovat libido a sexuální touhu u mužů i žen, ale i větší vytrvalost a lepší regenerace po cvičení, což naopak ocení zejména sportovci.

Významné jsou i močopudné a čistící účinky kotvičníku, stejně jako schopnost zmírňovat negativní pocity, které s sebou nese menopauza. Kotvičník obsahuje vitamín C, glykosidy, sacharidy, saponiny, steroidy, pryskyřice, flavonoidy, třísloviny, alkaloidy a tanin. Kombinace těchto látek je zodpovědná za pozitivní účinky kotvičníku na naše tělo i mysl.

Historie kotvičníku

Jako léčivá rostlina je kotvičník znám již velice dlouho. Znali ho například starověcí léčitelé v Číně, Indii a Mezopotámii. Velký rozmach zažila bylinka v antickém Řecku, kdy byly poprvé objeveny její afrodisiakální účinky. Kotvičník tak byl ve formě sušené nati nebo prášku přidáván nejen do nápojů, ale také jídel. Kvůli velké poptávce můžeme bez nadsázky tvrdit, že za něj v tehdejší době platili zlatem!

Účinky potvrdili poprvé v Bulharsku

Muselo uplynout spoustu času, aby se kotvičník v moderní historii opět dostal na výsluní. Stalo se tak poněkud neočekávaně v komunistickém Bulharsku, kde byly poprvé potvrzeny jeho účinky formou bulharských výzkumů. Západní odborná veřejnost se s výsledky těchto výzkumů, které započala Bulharská vojenská lékařská akademie v roce 1974, mohla seznámit až po roce 1989.

Kotvičník zažívá nevídaný boom

V současnosti zažívá kotvičník zemní nevídaný zájem. Lidé stále častěji vyhledávají informace nejen o pěstování bylinky, ale také jej poptávají jako již hotový potravinový doplněk. Ten můžete pořídit ve formě kapslí, prášku, který rozmícháte ve vodě nebo oblíbeném nápoji, nebo tinktur a sušiny vhodné pro přípravu čaje. Bylinku lze dlouhodobě užívat bez vedlejších účinků. Těhotné a kojící ženy, děti, osoby s nemocemi jater a jater by se nicméně o užívání měli poradit s lékařem.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články