Neděle, 21 dubna, 2024

Připravte střechu na zimu

Více článků

Nezanedbejte podzimní přípravy a přichystejte se na rampouchy, sněhové laviny a překvapení, za které mohou vrtochy počasí …

Malá vločka sice nic neváží, ale pokud se vločky nahromadí na střeše, již 14-centimetrová vrstva čerstvého sněhu ji zatíží 70 kilogramy. Pokud se sněhová pokrývka nahromadí ještě víc, zátěž může překročit i 250 kilogramů. Právě taková hrozba vám visí nad hlavou, když procházíte pod nezabezpečenou střechu. Jak se tomu vyhnout?

  1. Udělejte malou revizi
    Zkontrolujte stav střešní krytiny a klempířských doplňků ještě předtím, než začne srážková voda na střeše namrzat. Obzvlášť pokud nejde o trvale obydlený dům, ale chatu nebo chalupu. Hledejte uvolněné tašky, odstávající plechy, posunuté hřebenáče a vlhké mapy v podkroví.

Nepřehlédněte ani stav nadstřešní části komína a jeho betonové čepice. Pokud by se zhroutil během topné sezóny pod tíhou zmrzlého sněhu, mohl by poškodit střešní krytinu a způsobit unikání spalin do podstřešní části. Ještě stále je dost času na to, aby byly nedostatky odstraněny.

  1. Prinavráťte střeše skluz
    Pokud máte střechu s malým sklonem, která je v zimě přetěžována, protože po staré krytině se sníh neposouvá dolů, vyčistěte ji. Použijte fungicidní přípravek pro uvolnění vrstvy mechu a lišejníku nebo tlakovou vodu, která očistí krytinu a odhalí její původní povrch.

Existují různé přípravky, které uzavřou otevřené póry a obnoví vrchní vrstvy krytiny. Většinou jde o různé elastické barvy stříkané pod tlakem, které dají střeše obnoven vzhled a lepší ochranu před povětrnostními podmínkami.

  1. Vyčistěte okapy
    Odstraňte z okapů napadané listí, mech a ostatní nečistoty, které se v něm v průběhu roku nasbírali. Zajistíte tak jejich průchodnost během oblevě, aby spolehlivě odváděly vodu. I menší překážky mohou s namrzlých sněhem vytvořit bariéru, která způsobí vytékání vody přes okraj a tvorbu rampouchů.

Tam, kde odtok vody při oblevě blokují zamrzlé dešťové svody, zkuste je nahradit řetízkem. Ta svede vodu k zemi, aniž obstrekovaním oslabovala fasádu.

Pokud je pro vás jaro znamením vykroucením okapů, které je třeba ponaprávať, měli byste uvažovat nad jejich úpravou. Odkloňte jejich z dráhy sesouvajícího sněhu, zdvojnásobte počet kotevních háků nebo doplňte vrchní konzoly pro jejich zajištění. Znásobí to jejich pevnost.

  1. Namontujte sněhové zábrany
    Tam, kde se vrstva sněhu při sesouvání stáčí obloukem směrem k budově a po částech opadává na chodník, byste měli nainstalovat sněhové lapače. Pokud zkušenosti z minulých let potvrzují, že zátěž není vysoká, postačí ty nejjednodušší.

Sněhové háky z pásoviny, plechové zoubky a korýtkové zábrany mají při správné montáži dostatek síly na to, aby udržely sněhovou pokrývku na střeše a neomezovaly vás v pohybu pod ní. Vhodné jsou na malé střechy s nízkým sklonem, ze kterých se sníh při oblevě posouvá pomalým tempem.

Bodové zajištění je nenákladné, neočekávejte však od něj, že udrží lavinu sesouvajícího se ledu.

  1. Na lavinu liniová zábrana
    Střechy, na kterých se kumuluje přes zimu vysoká vrstva sněhu, která se ve spodní části postupně mění na led, vyžadují pevnější lapače. Porozhlédněte se po liniových bariérách, které jsou dostupné ve formě mřížových lapačů nebo systému několika trubek ukotvených konzolami nad sebou.

Takové lapače tvoří bariéru s výškou od 20 do 30 centimetrů a dokáží udržet na místě i obrovskou masu zledovatělého sněhu. Pokud je však střešní plášť příliš velký, budete muset použít doplňkové zajištění druhou liniovou zábranou v polovině výšky střechy. Postačí bariéra s nižší výškou.

  1. Na sníh platí i teplo
    Na střeše se sklonem od 50 stupňů vzhůru se neudrží žádný sníh a starosti s ním zcela odpadají. V naší architektuře však jde o vzácnost. Pokud vás dlouhá léta zlobí neefektivní sněhové zábrany a ohrožují vás ledové rampouchy, můžete zkusit topné kabely.

Umístěny na okrajích střechy a v okapech dokáží na povel rozmrazit všechny hrozby a odeslat je ve formě vody na zem. Nejjednodušší systémy žádají manuálně spuštění, ty s řídící jednotkou však pracují automaticky, aniž byste museli cokoli sledovat.

Vytápění se spustí vždy, když vlhkostní a tepelný senzor zaznamenají potřebu rozmrazování. Toto řešení je stále rozšířenější a pomáhá při problémových situacích v různých částech střechy.

  1. Využijte spouštěč
    Pokud nejste fanoušky sněhových zábran, můžete udělat vše proto, aby se sněhová lavina spustila ze střechy v momentě, kdy to chcete vy. Obzvláště v případě, pokud máte plechovou střešní krytinu. Určitě jste si všimli, že na domech se špatně izolovaným podkrovím je méně sněhu než na těch energeticky úspornějších.
- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články